Erasmus Student Network je nezisková organizace, která v současnosti působí ve 41 zemích Evropy, což ji činí největší studentskou organizací v Evropě vůbec. Jejím účelem je podporovat studentské mobility na vysokých školách na základě principu  "Students Helping Students". V současnosti organizace sdružuje okolo 15 000 aktivních mladých lidí v 510 sekcích, tedy uskupení působících na konkrétní univerzitě. Seznam všech sekcí najdeš zde.

ESN funguje na třech úrovních:

  • Lokální: Lokální úroveň tvoříme my, sekce. Podobných sekcí je v republice celkem 18 (tedy na 18 univerzitách) v 10 městech. My tvoříme ten nejužší článek, který zajišťuje přímé spojení mezi ESNery a zahraničními studenty. Na celou sekci dohlíží sekční board ("zastupitelstvo"), jehož členové mají různé funkce. Speciální úlohu má pak člověk zvaný Local Representative, který spojuje sekci s národní úrovní. Se všemi členy boardu se můžeš seznámit zde. Neváhej se jich kdykoliv na cokoliv zeptat!
  • Národní: Národní úroveň má za úkol pomáhat sekcím a také na ně trochu dohlížet. Národní board komunikuje s tím mezinárodním a předává zprávy dál na nižší články. National Representative pak spojuje národní úroveň s tou mezinárodní. Na národní úrovni rovněž existují tzv. comittees a natinal board supporters, což jsou články, které poskytují pomoc národnímu boardu.  Více o ESN Czech Republic můžeš zjistit na www.esn-cz.org.
  • Mezinárodní: Mezinárodní board sídlí v belgickém Bruselu. Do něj proniknou pouze ti nejúspěšnější a nejaktivnejší, výš už to v ESN nejde. Pod mezinárodní úroveň spadá spousta comittes, supporterů a projektů. Nicméně tato úroveň není zapovězena ani lokálním hráčům, všichni mají možnost zúčastnit se mezinárodních akcí (jako je např. AGM, CEP aj.) a angažovat se zas o něco více.  Vše, co tě zajímá, se můžeš dozvědět na www.esn.org.

Erasmus Student Network je však obrovská komunitní síť, jejíž činnost a struktura nedá shrnout pár větami, proto je toho stále dost, co zde nebylo zmíněno. Prniknout sem ale můžeš i ty. ESN ti otevře absolutně nový svět plný seberealizace, pevných přátelství, zábavy a zkušeností. Stačí jen chtít. 

"V ESN u sebe člověk často objeví dovednosti, o kterých ani netušil, že má. Stačí se nebát, zkusit to a za půl roku můžeš mít o spoustu kámošů a zážitků víc."
Meki, Events Manager ESN Liberec

"Občas se ohlédnete, po měsíci, po semestru, ale i po půl roce, a zjistíte, že se nepoznáváte. A ono je to dobře."
Adéla, Local Representative ESN Liberec

"Mnozí lidé si ani neuvědomují, že titul není všechno. ESN mi už toho dalo tolik, co žádná škola."
Anna, Public Relations ESN Liberec

"ESN je takové pískoviště, na kterém si můžete hrát. A když se nějaká bábovička náhodou nepovede, tak si prostě postavíte další."
Moni, Workshop Coordinator ESN Czech Republic a Alumni ESN Liberec

"ESN mi pomohlo rovíjať sa po všetkých smeroch a nebáť sa prijať akúkoľvek výzvu."
Katarína, President ESN Liberec

"ESN mi umožnilo podívat se na místa, o kterých jsem ani nesnil, a poznat lidi, o kterých jsem nevěděl, že existují."
Honza, bývalý President ESN Liberec a současný IT Supporter

"V ESN se dennodenně učíme poznávat krásy jiných kultur."
Markéta, bývalý President ESN Czech Republic, nyní Alumni